Odzież robocza dla bezpieczeństwa

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy to obowiązek każdego pracodawcy. Oprócz przygotowania dobrego stanowiska, jak również określenia panujących zasad, reguł czy regulaminu, każdy właściciel firmy musi określić i dostarczyć swojej załodze odpowiednie ubrania robocze i ochronne. Czym jest odzież robocza? Czym od nie różni się strój ochronny? Co wchodzi w skald wyposażenia każdego pracownika?
Ubranie robocze a ochronne – cechy i wykorzystanie
Odzież robocza to najprościej mówiąc ubranie zastępcze, które powinno być wykorzystywane podczas codziennej pracy.

Jego celem jest ochrona prywatnej odzieży, jak także minimalizowanie ryzyka pobrudzenia jej rozdarcia czy zniszczenia. Strój ten nie zabezpiecza przed szkodliwym działaniem różnorodnych substancji, a wyłącznie zapewnia właściwa higienę pracy. 
W odróżnieniu od odzieży roboczej, strój ochronny ma za zadanie niwelować niebezpieczeństwo powiązane z ciężkimi i specyficznymi warunkami pracy. Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działanie różnych zagrażających zdrowiu i życiu substancji. 
Zarówno ubranie robocze, jak i ochronne powinno cechować się najwyższą jakością wykonania, trwałym i przyjemnym w dotyku materiałem, odpornością na wszelkiego rodzaju czynniki. Ponadto musi być komfortowe, jak i nie ograniczać ruchów. Musi być dostosowane do warunków panujących na danym stanowisku i specyfiki działań pracownika. 
Odzież ochronna – z czego się składa i jak ją wybrać?
Całościowy skład odzieży wykorzystywanej w pracy zależy jest od miejsca zatrudnienia i wykonywanych obowiązków. Jednakże  podstawowy ekwipunek to:
spodnie, 
koszulki, koszule, 
bluzy, kurtki, kamizelki
buty robocze, 
czapki, rękawice, 
akcesoria dodatkowe – kaski, okulary ochronne. 
Na wyjątkową uwagę zasługuje obuwie wykorzystywane w trakcie pracy zawodowej. Ponieważ spędza się w nich nieomalże cały dzień, warto aby były należycie dostosowane zarówno do zadań wykonywanych przez ich użytkownika, jak i do pory roku, miejsca zastosowania czy indywidualnych preferencji pracownika. Buty robocze powinny być trwałe, w najlepszym rozmiarze, oddychające, nie zatrzymujące potu, a także mieć odpowiednią podeszwę czy usztywnioną powierzchnię w okolicy palców. 

Zobacz także: odzież robocza polstar.