Jakie drewno do kominka będzie odpowiednie

Ażeby wybrać zdecydowanie najlepsze drewno opałowe do swoich potrzeb, istotne jest przemyślenie różnorakich rodzajów i sposobu ich spalania. Możesz wyszukać drewno opałowe w większości sklepów lub możesz sprawdzić w lokalnym lesie, czy mają jakieś resztki drewna, które chcieliby sprzedać.

Istnieje wiele różnorakich rodzajów drewna opałowego i może być nieprosto zdecydować, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Ogólnie rzecz biorąc, drewno, które pali się najdłużej, będzie najskuteczniejsze w spalaniu. Jest jednak kilka innych czynników, które powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze drewna opałowego. Np niektóre rodzaje drewna palą się powoli, jeśli są mokre lub wilgotne; inne mogą rozpocząć łatwiej, ale w końcu staną się trudniejsze do zapalenia ze względu na ich gęste węzły. A dodatkowo upewnij się, że wiesz, ile drewna opałowego może pomieścić Twój kominek, zanim zakupisz którekolwiek polana!

Istnieją różne rodzaje drewna opałowego, z których możesz wybierać w zależności od rodzaju ognia, który chcesz wykonać. Każdy rodzaj drewna opałowego ma własne unikatowe właściwości, dzięki czemu jest optymalny do spalania.

Przykładowo twarde drewno, takie jak dąb lub klon, pali się bardzo wolno i pozostawia głęboki osad na kominie. Dzięki temu jest na prawdę bardzo często używany do kominków i palenisk. Ten rodzaj drewna opałowego najlepiej nadaje się do tworzenia ognia o niskiej intensywności.

Z drugiej strony sosna jest drewnem iglastym i szybko się pali. Nie pozostawia śladów, dzięki czemu doskonale nadaje się do stosowania w kominkach i paleniskach. Sosna również pali się goręcej, dzięki czemu dużo lepiej nadaje się do gotowania.

Jodła pali się najdłużej i najlepiej nadaje się do rozpalenia ognia o ogromnej intensywności w kominku albo w ognisku. Jodła pozostawia także najmniej resztek, zatem jest odpowiednim wyborem dla tych, którzy chcą mieć czysty kominek lub ognisko każdorazowo, gdy z niego korzystają.
Więcej: jak długo pali się grab.