Czy zielony dach dalej jest popularny?

Zielone dachy to nic nowego. W Skandynawii dachy budowli były pokrywane darnią lub trawą niemal od zawsze. Od jakiegoś czasu sposób ten na pozyskanie prywatnego skrawka zieleni wziętością napawa się zarówno w Polsce. Co ciekawe, zielone dachy wciąż są w modzie. A czy przedsięwzięcie to daje jakieś nadzwyczajne benefity?

Jaki dach wybrać – intensywny czy ekstensywny

Inwestorzy decydujący się na tego wariantu zieleń, mają do wyboru dwie opcje – ekstensywny lub intensywny zielony dach. Ten drugi, można by rzeczywiście określić słowami ogrodu dachowego, bo właśnie tak mniej więcej wygląda. Obszar jest w najwyższym stopniu wykorzystana. Poza trawą jest również duża roślinność, są drzewa i krzewy. W związku z tym taki dach może bezproblemowo sprawować funkcję klasycznegoogrodu.
A jeśli chodzi o ekstensywny zielony dach, wygląda on nieznacznie inaczej. Znamionuje go w zasadzie niska roślinność – rozchodniki, mchy i trawy itd. Walorem dachów ekstensywnych jest ich lekkość i mniejsza grubość. Toteż świetnie sprawdzają się także na dachach, które nie zostały dopasowane do owego celu.

Pozytywy ekstensywnych zielonych dachów

Ekstensywne zielone dachy mają niemało wartości. Wskazane jest zatem wymienić te najistotniejsze:
1. Są przede wszystkim samoobsługowe, a toteż nie potrzebują szczególnej pielęgnacji.
2. Rozchodniki oraz trawy stosowane na dachach niezmiernie dobrze dają sobie w trudnych warunkach pogodowych, podczas gdy jest posucha czy wiatr.
3. Ekstensywny zielony dach to sprawny i użyteczny sposób na obniżenie ilości wody opadowej, jaka równo z dachu spływa do kanalizacji.
4. Taka zieleń poprawia izolacyjność termiczną budynku.
5. Zielony dach w odmianie ekstensywnej doskonale zabezpiecza dach przed silnymi wiatrami, gradobiciem czy odkładającym się śniegiem w czasie zimy.

Czy zielony dach aktywuje profity ekonomiczne?

Powodzenie ekstensywnych zielonych dachów przez cały czas rośnie. Następuje to nie tylko z ochoty posiadania choć kawałka zielonej trawy, ale też zysków ekonomicznych, jakie gwarantuje. A więc zielony dach zimą chroni dom przed stratą ciepła, a w czasie letnim przed przesadnym nagrzewaniem się jego wnętrz. Do tego przedsięwzięcie to rozszerza żywotność pokrycia dachowego 2-3 krotnie. Aż 50% nawierzchni zielonego dachu można uznać za teren biologicznie czynny. To umożliwia na odzyskanie połowy miejsca określonego pod zabudowę. W dodatku zielony dach zdecydowanie powiększa wartość całej nieruchomości.

Zielone dachy są ochoczo montowane nie tylko ze względu na zyski oszczędnościowe. Są po prostu atrakcyjne i oryginalne. To praktyczne, bardzo zadbane rozwiązanie. Idealny wyjście na aranżację bezcelowej powierzchni.

Polecam: znacznie więcej na temat zielonych dachów